رینوتکس
Group 30 (1)

همزمان با گسترش ادبیات حوزه علم و فناوری در کشور و افزایش توجه دولت به اقتصاد دانش­بنیان و ارائه برنامه­هایی در همین راستا، نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع­رشیدی از سال 1384 با عنوان نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته (HI-TECH) در تبریز برگزار می‌گردید که از سال 1396 با تغییر عنوان به نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع‌رشیدی و نام اختصاری  Rinotex به فعالیت خود ادامه داده است.

دوره اول رینوتکس در سال 1384 و دوره‌های بعدی آن از سال 1393 بصورت مستمر توسط منطقه ویژه علم و فناوری ربع‌رشیدی برگزار می‌گردد. یکی از اقدامات مهم منطقه ویژه علم و فناوری در راستای بهبود فضای کسب و کار دانش‌بنیان و توسعه و تجاری‌سازی فناوری، برگزاری سالانه رینوتکس می‌باشد. این رویداد در سطح استانی پایه‌گذاری گردید و با توسعه فعالیت‌ها و برنامه‌ها مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگانی را از سراسر دنیا جذب نموده است.

پس از برگزاری دهمین دوره رینوتکس با بررسی‌های کارشناسی شده و تغییر اساسی در رویکردها، ساختار و بخش‌های مختلف رینوتکس، در بخش‌های نمایشگاهی،جشنواره‌ها و رویدادهای تخصصی در سطوح ملی و بین‌المللی توسعه یافته است که خدماتی را در راستای 5 هدف اصلی جذب و پرورش ایده و فناوری‌های کاربردی، توسعه و تجاری­سازی، شبکه­ سازی، برندسازی و ارتقای سطح فناوری صنایع را برای سطوح مختلفی از بازیگران زیست­بوم نوآوری کشور ارائه می‌نماید.

رینوتکس بستری مناسب را برای مشارکت مخاطبان مختلفی از جمله دستگاه‌های اجرایی و نهادهای دولتی، دانشگاه‌ها و نظام آموزش‌عالی، بخش خصوصی، نوآوران و فناوران و جامعه مدنی ایجاد کرده است و شرایط را برای تسهیل عرضه و تقاضای ایده و کالاهای نوآورانه و فناورانه ارائه شده فراهم نموده است.